Psí pelíšek

… místo k pomazlení

15 Leden 2008

Kulíšek (epilepsie psů)

V následujících článcích se můžete dočíst životní příběh Kulíška, mého pejska, který celý život trpí epilepsií. Protože máme tím pádem s epilepsií u psa bohaté zkušenosti, čas od času napíšu, co nového jsme se dozvěděli a jak na tom Kulíšek je. Snad tu najdou povzbuzení ti, kdo mají doma také pejska s epilepsií. 

 

Jak ke mně přišel Vánoční dáreček

Kulíškovy Vánoce

Kulíškovo trápení aneb život s epilepsií (epilepsie psů)

Epilepsie aneb trápení na pokračování (epilepsie psů)

Epilepsie psů, zkušenosti po letech (magnetická rezonance)

Všechny pohádky jednou končí …

Sbohem, Kulíšku …

To byl náš Kulíšek – vzpomínkové album

 

Kulíšek v pelíšku

 1. 1 21. Únor 2009, Lenka Hubert napsal:

  Dobry den Sylvie,
  Se zajmem jsem si precetla Vase clanky. Vas blog jsem nasla pri surfovani na internetu, kdy jsem se chtela dozvedet neco o epilepsii u psa. Podle vseho totiz muj pes dnes prozil svuj prvni zachvat epilepsie.
  Mam velkého knirace, nedavno oslavil 5 let.
  Dnes brzy rano jsem zaslechla, ze se pripravuje ke zvraceni. Naridila jsem mu, aby opustil postel a chtela jsem jeste par minut pospat pred uklidem toho neporadku. Najednou slysim ranu, okamzite jsem vyskocila a pribehla k nemu. Grand lezel na boku, nekontrolovane se trasl, jeho vousy byly plné slin. Zjevne nebyl pri vedomi. Myslela jsem, ze se jedna o jeho posledni minuty.Pak se uklidnil, zvedl se a byl zcela desorientovany, behal po byte sem a tam, kroutil ocaskem, cpal se i z okna. Po urcité dobe se uklidnil, lehl si a pokracoval ve spani. Mam knirace jiz 20 let a toto jsem nikdy nezazila. Doufam ze se to nebude opakovat, je to totiz muj nejdokonalejsi pes, kterého jsem kdy mela. Verny, inteligentni, poslusny, s radosti chodi na cvicak. Velmi me to vydesilo.
  Pozdravuji Kuliska, Sunny a Cheynee.
  Zdravi Lenka

 2. 2 21. Únor 2009, Amálka napsal:

  Hezký den, Lenko,
  moc Vám přeji, aby byl záchvat Vašeho pejska opravdu jenom ojedinělý a už se nikdy neopakoval. A klidně to tak může být.

  Podle toho, jak ho popisujete, by to epileptický záchvat být mohl. U Kulíška jsme při prvním záchvatu taky mysleli, že bude po něm, pro toho, kdo není zvyklý, to opravdu vypadá příšerně.

  Slintání, třas (jemný, pak třeba i víc, pohyby nohou jako při plavání, někdy i otvírání tlamičky a jakoby kousání), a hlavně pak ta dezorientovanost – to známe až moc dobře.
  Ano, pejsek se pak nacpe úplně kamkoliv, Kulíšek velmi často končil za skříní, za klavírem, pod postelí, nejlépe tam, odkud se dal jenom těžko vylovit. Postupem času jsme vychytali všechny vady interieru, do mezer nacpali matrace, aby si neublížil a podobně.
  Váš pejsek je ovšem větší, takže se asi nevejde všude, ale spíš hrozí, aby se někde nepraštil.

  A i Kulíšek mívá záchvaty nejčastěji ze spánku, ani Vám nevím proč to je, ale první roky to bylo jenom při spaní. Jestli může mít nějaké špatné sny, které to vyvolají, nevím, to jenom spekuluji. Obecně záchvaty může vyvolat blikající světlo (stroboskop), nějaká hodně nepříjemně drásavá rytmická hudba, stres, ale klidně i nějaká otrava, a na internetu se určitě dočtete mnohem víc. (K tomu zvracení mě napadlo – nemohl Grand někde něco sníst, venku, po čem mu bylo hrozně zle a třeba byl i trochu otrávený? Protože Kulíšek před záchvatem ani při něm nikdy nezvracel. Jsou to jenom laické úvahy, ale když píšou, že i
  otrava může vyvolat záchvat, nemohlo by to souviset?)

  U nemocných pejsků je ten stres asi nejvíc nepříjemný, protože nemocného pejska vyšetřit musíte, třeba odběr krve, ale ono ho to zase stresuje a může mít z toho záchvat. Kulda dostal záchvat, když jsem si ho vezla úplně prvně, před lety, z kliniky Jaggy (a to jsem
  s ním jela vlakem, bylo to záživné), a teď naposledy, hrozně se vzpíral odběru krve (on je Kulíšek takový samorost, co nechce, to prostě opravdu nechce) a pak dostal záchvat ještě v ordinaci. Ale já už jsem vycvičená, zvládáme to skvěle, jsme sehraná dvojka.

  Pokud mohu radit, pejska určitě pozoruje, hlídejte, jestli se zase něco neobjeví. U tak velkého psa (píšou veterináři – nevymýšlím si) je větší nebezpečí, že se při záchvatu zraní, má větší sílu, kdyby se náhodou zvedl a třeba do něčeho vrazil, bude to s větší
  razancí (psala jsem si s jednou paní, která měla ridgebacka, který měl záchvaty – a ten při záchvatech opravdu běhal, bylo docela umění ho udržet, aby se nepraštil o nábytek).

  Tím Vás ale vůbec nestraším, ani trochu. Zrovna ten ridgeback, o kterém píšu, epilepsii vůbec neměl. Záchvaty byly z něčeho jiného, dobře, že se na to přišlo.

  Pokud bývá pejsek doma sám, když jste třeba v práci, mohlo by se stát, že po příchodu doma najdete loužičku nebo něco jiného. Pokud je pejsek jinak čistotný (což určitě je), tak by to mohla být známka prodělaného záchvatu (a je to asi časté, Kulíšek to tak má
  často, myška moje malá).

  A kdyby náhodou záchvat přišel a byla jste u toho, zachovejte klid, pejska jemně držte, jen aby si neublížil a nepraštil se do hlavy, hlaďte ho, klidným hlasem na něj mluvte a počkejte, až se uklidní. Veterináři sice píšou, že nás pejsek v tom stavu nevnímá, ale já tomu nevěřím. I lidé v komatu určitým způsobem vnímají svoje okolí. Takže mně se osvědčilo s Kulíškem být, tulit ho, aby cítil, že na to není
  sám.

  Po záchvatu pejska určitě ještě držte, aby se nerozběhl. A z vlastní zkušenosti – pokud se Kulíšek nepočůrá při záchvatu, tak je naprosto jisté, že to udělá těsně po něm. Takže je pak dobré vzít pejska vyvenčit.

  První záchvat určitě nic hrozného neznamená, uvidíte sama. Až pokud by se to opakovalo, pak je určitě namístě se poradit s veterinářem.

  Já ale pevně věřím, že moje rady nebudete vůbec potřebovat a že už bude Grand úplně v pořádku!

  Mějte se moc hezky,

  Sylvie

 3. 3 22. Březen 2009, zdenka napsal:

  DOBRÝ DEN, MŮŽU PŘIPUSTIT FENKU S EPILEPSIÍ?DĚKUJI

 4. 4 22. Březen 2009, Amálka napsal:

  Dobrý den,
  já osobně bych to nedělala. Epilepsie může být i dědičná, jedna kamarádka takhle připustila fenku a celý vrh štěňátek měl hrozné problémy. Epilepsie se u nich projevila velmi brzy, některá štěňátka musela být utracena, protože se záchvaty nedaly kontrolovat. Samozřejmě se to vůbec nemusí stát a všechno může být v pořádku, epilepsie je hrozně nevypočitatelná. Určitě se ale poraďte s veterinářem – epileptické záchvaty nějak souvisejí i s hormony, netuším, jak může nemoc ovlivnit případná březost.

 5. 5 26. Listopad 2009, paja napsal:

  Dobry den,
  precetla jsem si Vasi reakci na predesly dotaz a pisete, ze ten pejsek Ridgeback nemel epilepsii, ale neco jineho. Co to bylo? Nas pejsek totiz take pri zachvatu nekontrolovane, beha, chodi…
  Dekuji za odpoved.

 6. 6 3. Prosinec 2009, Amálka napsal:

  Hezký den,
  pejsek, o kterém jsem psala, měl nějaký úplně jiný zdravotní problém, který s epilepsií zdánlivě vůbec nesouvisel, a projevilo se to právě epileptickým záchvatem. Takže ten záchvat sám o sobě epileptický byl, se vším, co k tomu patří, ale nebyl způsobený idiopatickou epilepsií. To nekontrolované běhání při záchvatu je, bohužel, normální … ale s jistotou vám může poradit jen veterinář, až po tom, co udělá všechny testy.
  Držím palce a přeju hodně sil!

 7. 7 27. Prosinec 2009, Jana napsal:

  Komentář u Kulíška

 8. 8 30. Prosinec 2009, Kat napsal:

  Moje malá kníračka měla také epilepsii a souběh dalších chorob. Vet ji léčil špatně a tak ve třech letech umřela. Museli jsme ji dát uspat – na doporučení veta.Tak jako to teď doporučil mému dalšímu psu – jiná nemoc – ne epilepsie – což jsem neudělala a odešla jsem. A on žije už rok a půl a je v pohodě. Ješte dnes mne bolí srdce za toho malého tvorečka jehož srdičko mi doťukávalo pod rukou. Kvůli tomu kreténovi – veterináři. Dnes veterinářům nevěřím a dám hlavně na intuici – co mi řekne cítění. Jdu tam, řeknou a já to zvážím. Moje malá Gipsy umřela jen proto, že jsem neměla zkušenosti, neměla jsem důvěru v sebe a mé cítění. Teď to vím a má zvířátka chráním.

 9. 9 25. Březen 2010, Daniel napsal:

  Dobrý den,

  mám fenku Kavalíra. Dnes dostala první epileptický záchvat.Naštěstí je má veterynářka stále na telefonu, tak mně to zvedla a vše vysvětlila. Dnes pojedeme na kontrolu. Sama ale říkala, že může odebrat poze krev a že detailní vyšetření se dělá v brně. Zřejmě na té klinice o které píšete. Pejsek je člen rodiny a chci mu poskytnout tu nejlepší péči, takže pokud bude potřeba, zajedeme do Brna. Ale k mojí otázce. Na kolik příjde takové vyšetření popřípadě léky, kdyby se prokázala epilepsie?

  Děkuji za odpověď a s Kulíškem se držte. Sám už jsem dobře pochopil, že pes je nejlepší přítel člověka.

  HOdně lidí říká, že mám svého psa až moc rád a já jim říkám “A proč ne?”

  Děkuji

 10. 10 25. Březen 2010, Amálka napsal:

  Pro Daniela

  Vyšetření v Brně je určitě dobrá investice. Nevím přesně, kolik stojí dnes, ale nás před pár lety přišlo na cca 4 tisíce. Možná je to dnes o něco víc.
  Léky drahé nejsou, krabička Phenaemalu stojí něco přes 100,- Kč, je tam 50 tablet, vydrží to na víc než měsíc, podle toho, kolik pejsek bere.
  Takže moje doporučení je vyšetření moc neodkládat, ať můžete pejska léčit tím nejlepším způsobem.
  Držím palce, mějte se hezky,
  Amálka

 11. 11 22. Červenec 2010, Adéla napsal:

  Dobrý den Sylvie,
  Váš článek o Kulíškovi jsem četla-moc pěkné.Bohužel u jednoho svého pejsana se potýkám s obdobným problémem.Je mu osm a záchvaty začaly až teď.Mluvila jsem s MVDr.Šrenkem telefonicky a řekl, že na 99,9% se nejdená o idiopatickou epilepsii,ale problém je někde jinde.Zajímala jsem se o CT, ale údajně ani v Brně ani na pobočce v praze ho nemají.Nabídli mi rezonanci,ale vyšetření rezonancí vyjde na 20 tisíc.Jsme zoufalí.Pozdravujte psí bandu.Adéla

 12. 12 30. Červenec 2010, Jana napsal:

  Dobrý večer paní Sylvie,článek o Kulíškovi jsem četla jedním dechem a slzela jsem jako vodopád.Mám devítiletou fenečku a dnes jsem zažila její první epiletický zachvat,bohužel to není její jediné trápení má cukrovku.Moc se o ní bojím,hlavně mám velký strach když ji musím opustit a když se vracím domů ,otevírám branku ,srdce mi buší jako zvon,když jí slysím štěkat jsem štasná jako blecha.Má ještě devítiletého pejska a jejich třináctiletou mamku.Přeji hezké žití se psí bandou Jana

 13. 13 10. Srpen 2010, Amálka napsal:

  Dobrý den, Adélo,
  omlouvám se, já jsem si nejspíš ta vyšetření tedy popletla. Nejspíš to byla rezonance, ne CT – v článku jsem to opravila. Jak jsem z toho měla nervy, nějak jsem to nepobrala.
  Nicméně nás to stálo kolem 10 tisíc, ne 20 tisíc, to je divné.
  Ale oni v Brně mohou udělat i jiná vyšetření, ne tak drahá, krev, moč, EEG … takže by vám určitě pomohli i bez rezonance.
  Moc vám držím palce, epilepsie je prostě hrozná mrcha …
  Amálka

 14. 14 10. Srpen 2010, Amálka napsal:

  Milá Jano,
  dobře vím, jak se cítíte. Taky jsem s Kulíškem žila v neustálém strachu, co bude další den. Jak se probudí, jak přežije samotu a podobně. Pak se člověk raduje z těch nejobyčejnějších věcí, jakože pejsek štěká, běhá, že se s chutí najedl …
  Myslím na vás, abyste to zvládali co nejlépe,
  Amálka

 15. 15 16. Říjen 2010, Bara napsal:

  Dobry vecer,
  smutne cteni. Nas dnes poprve take potkala epilepsie u nasi Eli. Krece, slintani, rychle dychani, 3x se pocurala, bezvladne telo a to vse trvalo vic jak hodinu. Prisla z cista jasna a dosti silna. Veterinar ji uvedl do umeleho spanku na 2 hod. Bohuzel se probudila a vse zacalo znovu. Ted je u veterinare doma, opet v umelem spanku a my cekame co bude….

 16. 16 2. Leden 2011, Kristýna napsal:

  Mam prosbu o radu .. MůY pes .. má asi epileptické záchvaty .. Občas z ničeho nic ztuhle a začne se klepat .. Po chvíli to samo přejde .. Může mi někdo poradit co s tím mám dělat .. ??

 17. 17 4. Leden 2011, Amálka napsal:

  Kristýno,

  těžko říci – záchvat by to mohl být, ale příčinu zjistí jen veterinář. Může to být “jen” epilepsie, ale příčinou záchvatu může být i jiné onemocnění, třeba i léčitelné, možností je opravdu více.
  Vyhledejte veterináře co nejdříve, tady čas hraje velkou roli. Čím méně bude mít váš pejsek záchvatů, tím lépe.

  Amálka

 18. 18 20. Únor 2015, Pavlina napsal:

  Dobry den,

  postupne si procitam Vase stranky a tesi me, ze jsem konecne nasla vice informaci o psi epilepsii a zachvatech.

  Nejsem si stale jista, jestli moje fenka ma epilepsii,ale prijde mi to tak.
  Dnes rano mela zachvat, kdy zacala strasne narikat, lezela na boku v kreci a hybala trochu tlapkama. Nemela zadnou penu kolem cumaku, jen se trasla.Vzdycky me hrozne vydesi hlavne to jeji hlasite narikani. Nemiva zachvaty casto, prijde mi, ze tak jednou za pul roku. Mohla by to byt epilepsie?

  Dekuji za radu

 19. 19 10. Říjen 2015, Markéta napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nějaká speciální strava pro pejsky s epilepsií, popřípadě poradili byste mi jaká strava by byla nejvhodnější. :)

  Děkuji

Napište na patník:

*

nahoru »